Awards committees and panels

Members of the 2021 Awards committees and panels


Awards Committee (Medals and Prizes)

The Awards Committee (Medals and Prizes) selects recipients for the IOP's medals and prizes, including the Isaac Newton Medal and Prize, International Bilateral Awards, Gold Medals, Silver Subject Medals and Bronze Early Career Medals.

Chair and Vice-president for Science and Innovation Professor Martin Freer, FInstP University of Birmingham
President-elect Professor Sheila Rowan,
MBE Hon.FInstP
University of Glasgow
Vice-president for Business Dr John Bagshaw, CEng CPhys FInstP Independent
Vice-president for Education Dr Lisa Jardine-Wright, CPhys FInstP University of Cambridge
Member Dr Pietro Cicuta, MInstP University of Cambridge
Member Dr Dimitra Darambara, CPhys MInstP Institute of Cancer Research
Member Professor Emeritus Luke Drury, FInstP Dublin Institute for Advanced Studies
Member Dr Tania Clare Dunning, MInstP University of Kent
Member Professor Jacob Dunningham, FInstP University of Sussex
Member Professor Wendy Flavell, CPhys FInstP University of Manchester
Member Professor William Gillin, CPhys FInstP Queen Mary University of London
Member Professor Joanna Haigh, CBE FInstP Imperial College London
Member Professor Martin Hendry, MBE FInstP University of Glasgow
Member Professor Laura Herz, FInstP University of Oxford
Member Professor Kenith Meissner, FInstP Swansea University
Member Professor Michael Merrifield University of Nottingham
Member Professor Andrew Newsam, MInstP Liverpool John Moores University
Member Professor Jennifer Thomas, CBE CPhys FInstP University College London
Member Professor Nigel Wilding, CPhys FInstP University of Bristol

Back to top

Honorary Fellows Committee

The Honorary Fellows Committee selects recipients for honorary fellowship of the IOP.

Chair and President Mr Jonathan Flint, CBE FInstP Independent
President-elect Professor Sheila Rowan, MBE Hon.FInstP University of Glasgow
Honorary Secretary Professor Brian Fulton, CPhys FInstP University of York
Honorary Treasurer Professor David Delpy, CPhys FInstP Independent
Vice-president for Business Dr John Bagshaw, CPhys FInstP Independent
Vice-president for Education Dr Lisa Jardine-Wright, CPhys FInstP University of Cambridge
Vice-president for Science and Innovation Professor Martin Freer, FInstP University of Birmingham
Vice-president for Membership Dr Mark Telling, CPhys FInstP Science and Technologies Facilities Council (STFC)
Honorary Fellow Mrs Rachael Buckley, Hon.FInstP Accelerator Science and Technology Centre (ASTeC)
Honorary Fellow Professor Sir Roy Sambles, CPhys Hon.FInstP University of Exeter
Honorary Fellow Dame Frances Saunders, CPhys Hon.FInstP Independent

Back to top

Business Awards Panel

The Business Awards Panel selects recipients for the Business Innovation Award, Business Start-up Award and the Lee Lucas Award. 

Chair and Vice-President for Business Dr John Bagshaw, CPhys FInstP Independent
Member Mr Richard Bray, FInstP Appleyard Lees
Member Dr Allan Colquhoun FInstP Leonardo
Member Professor John Cliff Jones, CPhys FInstP University of Leeds
Member Dr John Lincoln, MInstP Harlin / Photonics Leadership Group
Member Dr Anke Lohmann, MInstP Anchored In
Member Professor Damien McDonnell, CPhys FInstP Quantum Innovation Centre
Member Dr John Melrose, FInstP Independent
Member Miss Janet Milne, MInstP Genmhor
Member Dr Cecilia Muldoon, MinstP VeriVin
Member Mr Ian Reid, CEng CPhys FInstP Siloton
Member Dr Maria-Giulia Thompson, CPhys MInstP Elekta
Member Mr Chris Warkup Innogen Institute

Back to top

Technical Skills Award Panel

The Technical Skills Awards Panel selects recipients for the Technician Award, Apprentice Award and Apprenticeship Employer Award. 

Chair and Vice-president for Education and Skills  Dr Lisa Jardine-Wright, CPhys FInstP University of Cambridge
Member Dr Joanna Hart, MInstP The Science and Technology Facilities Council
Member Mr Marcus Hutchings AWE
Member Mrs Natalie Kennerley Manchester Metropolitan University
Member Dr Siobhan Liddle, MInstP Stewart’s Melville College
Member Ms Grainne McAdam Caister Academy
Member Eur Ing Dr Carol Marsh, OBE MInstP Leonardo
Member Mrs Emma Meehan The Science and Technologies Facilities Council 
Member Mr Jamie Mewburn-Crook, MInstP National Physical Laboratory
Member Dr Nathan Routley, MInstP AWE
Member Mr David Swinscoe, CPhys FInstP Ajabra
Member Dr Matthew Veale, CPhys MInstP The Science and Technologies Facilities Council

Teachers of Physics Awards Panels

The Teachers of Physics Awards national judging panels make recommendations to their respective national committees, or in the case of England, to the Vice-president for Education, for the Teachers Awards.

Country

Name of Member

Affiliation

England Mrs Jackie Flaherty Chipping Campden School, Chipping Campden
  Mr Henry Hammond Alexandra Park School, Haringey
  Mrs Estralita McCall Brentwood Ursuline Convent High School, Brentwood
  Mr Ben Rogers Paradigm Trust, London
Ireland Dr Siobhan Daly Dublin Institute of Technology
  Mr Gavin Gray Northern Ireland Council for Curriculum, Examinations and Assessment
  Mr Tom Tierney St Vincent's Castleknock College, Dublin
Scotland Mr Steve Dempsey Turriff Academy, Turriff
  Mrs Catherine Dunn Independent
  Mrs Nancy Hunter Anderson High School, Lerwick
  Dr Bruce Sinclair University of St Andrews
Wales Mr Edward L Male Ysgol Harri Tudur, Pembroke
  Mr Daryl Phillips Aberystwyth University
  Mr Nick Sewell Ysgol Friars, Bangor
  Mr Robert Woodman Ysgol Bro Gwaun, Fishguard

Back to top